ČLÁNEK - V říjnu 2015 se uskutečnil kurz „Kovářské zpracování barevných kovů“.

V říjnu se uskutečnil kurz Kovářské zpracování barevných kovů.
Proběhl v prostorách kovářství RIK-FER CZ a za spoluúčasti Kovářského společenstva. V rámci udržitelnosti projektu Podpora nabídky dalšího vzdělávání v oblasti tradiční kovářské výroby a za podpory Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR se konal v termínu 26. 10. – 29. 10. 2015 kurz Kovářské zpracování barevných kovů. Kurzu se zúčastnilo 15 pracovníků kovovýroby a pracovníků v kovářství a další přidružené osoby. Většina osob byla z Jihomoravského kraje a tím jsme splnili podmínku dotace, že z Jihomoravského kraje musí být 80% účastníků. Kurz probíhal 4 dny, v rozsahu 40 ti vyučovacích hodin. Náplň kurzu byla tak zajímavá pro všechny, že jsme končili později, než nám určoval učební plán. Všichni si chtěli co nejlépe osvojit dovednosti kování některých barevných kovů. S některými kovy se zaměstnanci kovovýroby a kovářství nesetkali v praxi, až v našem kurzu.


Náplň kurzu Kování barevných kovů:

·         Bezpečnost práce s plynovou pecí a kovářskou výhní

·         Historie kování barevných kovů

·         Teorie kování barevných kovů

·         Základní kovací parametry – teplota kování

·         Fyzikální vlastnosti složení kovů

·         Vlastnosti jednotlivých druhů kovů

·         Nahřívání materiálu

·         Vysokofrekvenční ohřev

·         Vlastnosti teplého a studeného materiálu, praskliny

·         Tvar doporučeného výrobku

·         Mechanické očištění, chemické ošetření, leštění

·         Kování mosazi a bronzu

·         Kování mědi

·         Kování nerezové oceli

·         Kování hliníku

·         Kování mokume-gane

·         Kování titanu

·         Indukční ohřev

  
 

 

Ukázky zpracování mědi.

Ukázky zpracování nerezového plechu.   

 Ukázka MOKUME-GANE, torzírování.

 

Ukázky MOKUME-GANE (rozbalený paket po zahřátí; vyleštěný paket; rozříznutý paket s odhalenou kresbou).

   

Ukázky MOKUME-GANE (rozbalený paket po zahřátí; opětovně upravený paket).

 

Ukázky MOKUME-GANE (podruhé zahřáty paket;rozbalený paket).

Ve školicím středisku a dílnách kovářství jsme vyšli kurzistům ve všem maximálně vstříc. Všichni účastníci zanechali doma rozdělanou práci, zakázky a vzali si dovolenou. Těšilo nás, že náplň našeho kurzu je aktuální nejen pro nastupující generace kovářů. A že taky ostatní účastníci kurzu mají zájem o staré a netradiční způsoby kování.  Seznámili se nejdříve v teoretické části s různými způsoby kování a zpracování barevných kovů. K tomu základní parametry, fyzikální vlastnosti a teploty kování. Každý kurzista si vyzkoušel zpracování vzorku kovu, které byly předmětem kurzu. Nejvíce měli zájem o kování titanu a jeho další zpracování, leptání kyselinou a leštění. Lektoři se všem věnovali s maximálním nasazením. Zvlášť přistupovali ke každému účastníkovi kurzu, který potřeboval individuální přístup. V kurzu byla probrána také historie a současnost kovářského kování a zpracování vybraných barevných kovů. Všechny hodně zajímala stará japonská metoda kování mokume-gane (kovové dřevo), která se dá částečně přirovnat ke kování damascenské oceli ale z barevných kovů. Výsledky všech prací byli překvapivě zajímavé a přínosné pro všechny. Odnesli si spoustu zajímavých zážitků, jako vždy když se sejde parta nadšených kovářů ke společnému kování. Vzájemně se obohatili vědomostmi a zkušenostmi z kratší i letité praxe nás všech, včetně lektorů. Všichni kurzisti absolvovali závěrečnou zkoušku. Nejdříve teoretický test a potom praktickou zkoušku. Měli za úkol vykovat lístek z barevného kovu.

 

Za úspěšné absolvování kurzu dostali účastnící diplom, který svědčí o jejich šikovnosti a kovářské dovednosti. Můžou si ho pověsit u sebe v kovářství.

 
Jsme rádi, že jsme měli možnost dalšího vzdělávání a obnovování starých, málo používaných a někdy už zapomenutých řemeslných dovedností a praxí.
 

Jaroslava Kyselková
RIK-FER CZ s.r.o.
Fotografie a obrázky zdroj: Archív autora článku.

         

             

 

Provozovatel

Objednávky zboží - expedice:  
Tel.:  +420 518 375 085
Tel.:  +420 518 375 581
 
Tel.:  +420 777 756 461
Fax:  +420 518 375 582
 
Kovářství - zakázková výroba:
Tel.: +420 518 375 262
Tel.: +420 518 375 583
 
Fax: +420 518 375 582  
Prodejna - otvírací doba:
Pondělí-pátek od 6:30-15:30 hod.
 
Chcete příjít jindy? Zvolejte nám.  
GSM souřadnice: 48°57´20.779"N  17°0´21.172"E Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 40890. Datum zápisu 16. ledna 2002.