Vybrané položky ze shopu

Zobrazit všechny

ČLÁNEK - Na podzim 2015 byl kurz "Povrchové úpravy kovů".

V rámci udržitelnosti projektu „Podpora nabídky dalšího vzdělávání v oblasti tradiční kovářské výroby“ a za podpory Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR se konal v době od 16. 11. – 19. 11. 2015 v prostorách školicího střediska kovářství  RIK-FER CZ a nejen tam, kurz „Povrchové úpravy kovů“.  
Účastníci se seznámili v teoretické i praktické části s různými druhy povrchových úprav kovů.  Jako například účinné čištění a konzervace kovů, různé chemické úpravy povrchů kovů.
Nejnovější novinky v oblasti odstraňování koroze železa a litiny, po stránce chemické, také i praktického návodu a využití v běžné praxi kovářů. Diskuze na toto téma byla rozsáhlá, protože všichni pracovníci v kovovýrobě se ve své praxi setkávají s korozí dennodenně. Často musí renovovat a dotvářet historická kovářská díla, včetně jejich konzervace a tím je zachraňují pro budoucí generace. V praktické části byli účastníci na exkurzi v zinkovně, kde jim zaměstnanci ukázali o tryskání kovových výrobků. Dále jim vysvětlili přípravu kovových výrobků k žárovému zinkování, čištění, vrtání otvorů do dutin apod..

Obsah kurzu:

·         Historie povrchové úpravy

·         Předúprava povrchů

·         Cínování a zinkování povrchů

·         Zinkování

·         Nátěrové hmoty

·         Elektrostatické nanášení, speciální patinování, nielování, leptání, smaltování.

·         Zlacení

 


Obr. Princip žárového zinkování a princip žárového ponoru. Zdroj: ASOCIACE ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH ZINKOVEN. Příručka žárového zinkování [online]. Ostrava, 2011 [cit. 2014-08-03]. Dostupné z: http://zarova-zinkovna.mea.cz/upload/ck/files/prirucka-zaroveho-zinkovani.pdf


Dalším programem se seznámili s postupem při smaltování. Viděli, jak se nanáší barevný smalt, fixuje se a vypaluje v peci.
Na pracovištích v Hovoranech jim bylo předvedeno několik druhů nátěrů a patinování, které budou využívat v každodenní praxi, při výrobě bran, zábradlí a plotů. Odnesli si praktické rady a zkušenosti od kolegů a lektorů.

 
Výuka patinování. Fotografie zdroj: Archív autora


Klasicky největší zájem byl o zlacení kovu plátkovým zlatem. To je technologie, kterou kováři běžně nepoužívají, ani se jí neučí v normálním učebním oboru. Setkávají se s ní hlavně ve specializovaném oboru designu kovů a restaurátorství. Všichni, mladí i starší měli možnost pracovat s plátkovým zlatem (kovem, který fascinuje lidstvo již několik tisíciletí) poprvé.

Praktická ukázka zlacení plátkovým zlatem. Fotografie zdroj: Archív autora


Kovářské cínování. Fotografie zdroj: Archív autora

Všichni kurzanti absolvovali test z teorie a praktickou zkoušku. Měli za úkol provést povrchovou úpravu kovářského polotovaru. A to zlacení plátkovým zlatem, patinování a aplikace odrezovsače s taninem.

Praktická zkouška zlacení: fotografie zdroj archív autora.

Praktická zkouška aplikace odrezovače s taninem: fotografie zdroj archív autora.

Praktická zkouška patinování: fotografie zdroj archív autora.

 

Jaroslava Kyselková
RIK-FER CZ s.r.o.
 

  

                                        

Projekt je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost a státního rozpočtu ČR.                                                                                                                     

 

Provozovatel

Objednávky zboží - expedice
Tel.:  +420 518 375 085
Tel.:  +420 518 375 581
Tel.:  +420 777 756 461
Fax:  +420 518 375 582
E-mail: obchod@rikfer.cz
Kovářství - zakázková výroba:
Tel.: +420 518 375 262
Tel.: +420 518 375 583
Fax: +420 518 375 582
E-mail: vyroba@rikfer.cz
Prodejna - otvírací doba:
Pondělí-pátek od 6:30-15:30 hod.
Chcete příjít jindy? Zvolejte nám.
GSM souřadnice: 48°57´20.779"N  17°0´21.172"E
Firma je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, oddíl C, vložka 40890. Datum zápisu 16. ledna 2002.